انا اعطیناک الکوثر

 

 " انّا اعطیناک الکوثر"

این خیر کثیرى که خداوند متعال در سوره‌ى مبارکه‌ى کوثر مژده‌ى آن را به پیامبر اکرم داد و فرمود: " انّا اعطیناک الکوثر " - که تأویل آن، فاطمه‌ى زهرا (سلام‌اللَّه‌علیها) است - درحقیقت مجمع همه‌ى خیراتى است که روزبه‌روز از سرچشمه‌ى دین نبوى، بر همه‌ى بشریت و بر همه‌ى خلایق فرو مى‌ریزد. خیلى‌ها سعى کردند آن را پوشیده بدارند و انکار کنند، اما نتوانستند؛ " واللَّه متمّ نوره و لو کره الکافرون " .
ما باید خودمان را به این مرکز نور نزدیک کنیم؛ و نزدیک شدن به مرکز نور، لازمه و خاصیتش، نورانى شدن است. باید با عمل، و نه با محبت خالى، نورانى بشویم؛ عملى که همان محبت و همان ولایت و همان ایمان، آن را به ما املاء مى‌کند و از ما مى‌خواهد. با این عمل، باید جزو این خاندان و وابسته‌ى به این خاندان بشویم. این‌طور نیست که قنبرِ درِ خانه‌ى على (علیه‌السّلام) شدن، کار آسانى باشد. این‌گونه نیست که " سلمان منّا اهل‌البیت " شدن، کار آسانى باشد. ما جامعه‌ى موالیان و شیعیان اهل‌بیت(علیهم‌السّلام)، از آن بزرگواران توقع داریم که ما را جزو خودشان و از حاشیه‌نشینان خودشان بدانند؛ " فلان ز گوشه‌نشینان خاک درگه ماست " . دلمان مى‌خواهد که اهل‌بیت درباره‌ى ما این‌طور قضاوت کنند؛ اما این آسان نیست؛ این فقط با ادعا به دست نمى‌آید؛ این، عمل و گذشت و ایثار و تشبه و تخلق به اخلاق آنان را لازم دارد.

 " مصحف فاطمی  "

در روایات متعدّدى است که ائمّه علیهم‌السّلام، براى مسائل گوناگون خود، به " مصحف فاطمه " رجوع مى‌کردند. بعد امام مى‌فرماید: " انه لیس فیها حلال و حرام " ؛ در این کتاب، احکام حلال و حرام نیست. اما " فیها علم ما یکون " ؛ بلکه همه حوداث جارى بشرى در دورانهاى آینده، در این کتاب هست. این، چه دانش والایى است! این، چه معرفت و حکمت بى‌نظیرى است که خداى متعال به یک زن در سنین جوانى بخشیده! این، مربوط به مسائل معنوى است.

  " سیره فاطمی  "

امیرالمؤمنین درباره فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها فرمود: " ما اغضبنى و لا خرج من امرى " . یک‌بار این زن در طول دوران زناشویى، مرا به خشم نیاورد و یک‌بار از دستور من سرپیچى نکرد. فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها با آن عظمت و جلالت، در محیط خانه، یک همسر و یک زن است؛ آن‌گونه که اسلام مى‌گوید.

  " عبادت فاطمی "

 امام حسن، علیه‌الصّلاةوالسّلام، مى‌گوید - طبق روایت - شنیدم که دائم مؤمنین و مؤمنات را دعا کرد؛ مردم را دعا کرد؛ براى مسائل عمومى دنیاى اسلام دعا کرد. صبح که شد گفتم: " یا اُمّاه! " ؛ " مادرم! " " لم لا تدعین لنفسک کما تدعین لغیرک ؛ " " یک دعا براى خودت نکردى! یک شب تا صبح دعا، همه براى دیگران!؟ " در جواب فرمود: " یا بنىّ، الجّار ثم الدّار؛ " " اوّل دیگران بعد خود ما! " این، آن روحیه والاست.

  " مقام فاطمی "

آن حضرت چه در دوران مکّه، چه در دوران شعب‌ابیطالب - با آن‌همه سختیهاکه داشت - و چه آن هنگام که مادرش خدیجه از دنیا رفت و پیغمبر را تنها گذاشت، در کنار و غمخوارِ پدر بود. دلِ پیغمبر در مدّت کوتاهى با دو حادثه وفات خدیجه و وفات ابیطالب شکست. به فاصله کمى این دو شخصیّت از دست پیغمبر رفتند و پیغمبر احساس تنهایى کرد. فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌علیها در آن روزها قدبرافراشت و با دستهاى کوچک خود غبار محنت را از چهره پیغمبر زدود. امّ‌ابیها ؛ تسلّى بخش پیغمبر. این کُنیت از آن ایام نشأت گرفت.

  " علم فاطمی "

 مگر این ستاره همینى است که من و شما مى‌بینیم؟ بعضى از ستارگان که در آسمانند و مثل یک نقطه سوسو مى‌زنند، کهکشانى هستند. گاهى یک ستاره بزرگتر است از کهکشان راه شیرى که میلیاردها ستاره داخل آن است! - قدرت الهى که حدّ و اندازه‌اى ندارد - ولى من و شما آن را یک ستاره کوچکِ درخشان مى‌بینیم. خوب؛ مقصود از این مطالب چیست؟ مقصود این است انسان عاقلى که خدا به او چشم داده است، باید از این ستاره براى امرى در زندگى استفاده کند. قرآن مى‌گوید: " و بالنّجم هم یهتدون " ؛ به وسیله آن راه را پیدا مى‌کنند.

/ 9 نظر / 20 بازدید
عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/link/20561 ما را با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . عمارنامه http://ammarname.ir/—- info@ammarname.ir یا علی

حدیث

سلام.... خسته نباشید... فوق العاده مطلب جدیدی بود. مچکر. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم.

گلستان بلاگ

با تشکر از مطلب خوبتان مطلب شما با نام خودتان در گلستان بلاگ منتشر شد گلستان بلاگ منتظر مطالب شماست http://golestanblog.ir/?p=3152

حرف تو

سلام.. تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتون در "حرف تو" "انا اعطیناک الکوثر" با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/6946 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت حرف تو به شما: یک مساله تامل برانگیز: مسئولین اقتصادی بارها و با افتخار از رشد و رکوردشکنی پی در پی بورس کشور در سالهای اخیر میگویند.در حالی که رهبر انقلاب هیچ وقت از موفقیت های بورس در سخنرانی ها هیچ اشاره ای نمیکنند. آیا به غیر از این است که عاقبت بورس میشود جنبش وال استریت یا علی

آذربایجان بیدار

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتون در " آذربایجان بیدار" " انا اعطیناک الکوثر" با آدرس: http://cybertabriz.blogfa.com/post/294 در این سایت انتشار یافت. منتظر مطالب خوب شما هستیم.

زاهدانه

با سلام مطلب شما در سایت زاهدانه درج شد لینک مطلب http://zahedaneh.ir/?p=17268

گم نام

سلام اقای نقی زاده منم هی دارم یه زره کار در زمینه خبر انجام میدم خوشحال میشم هر روز سری به وب لاگ زده و حتمن نظر بزارین اگه هم تحلیلی دارین خوشحالمون میکنین به امید دیدار

مرتضی

سلام خدا قوت خیلی استفاده کردیم ممنون[گل][گل][گل]