سبک زندگی سیاسی رهبر عالی ایران !!! (5)

تصمیم سازی در مقابل تصمیم گیری

اولین راهکار رسانه های غربی برای برخورد با ایرانی که تحت رهبری آیت الله خامنه ای قرار دارد این است که از سیاست تصمیم سازی (decision shaping) در برابر سیاست تصمیم گیری (decision making) استفاده کند . به عبارتی این سیاست به این معنی است که غرب می داند تصمیم نهایی را رهبر معظم انقلاب می گیرند و بدین ترتیب خواهان ایجاد شرایط ویژه و تصمیم سازی برای ایشان است. نشریه نشنال اینترست در گزارش خود در این باره  می‎نویسد : " آیا واقعا شرایط ایران تغییر کرده است و آیا واقعا مهم است که چه کسی در ایران رییس جمهور می‌شود؟ طرفداران وضع موجود در امریکا بر این عقیده‌اند که رهبر عالی ایران آیت الله خامنه‌ای اجازه چنین تغییراتی در سیاست خارجی ایران را  نمی‌دهد. اما در ایران هیچ چیز به این سادگی‌ها نیست و ساختار تصمیم گیری در ایران نه به صورت هرمی بلکه به صورت یک پنج ضلعی است."

همانطور که گراهام آلیسون استاد مدرسه هاروارد کندی بیان می‌کند «حتی در سلسله مراتبی که رهبر باید تصمیم گیری نهایی را انجام دهد، ماهیت، زمان بندی و محتوای مطلبی که باید در مورد آن تصمیمی گرفته شود، تحت تاثیر بسیاری از مسایل جانبی و حاشیه‌ای قرار می‌گیرد که به ظاهر اهمیت کمتری دارند."

در این یادداشت تصریح شده است :" اگر روحانی پیش از موعد مقرر، ناکارآمد جلوه داده شود، جامعه بین الملل بهترین فرصت خود طی یک دهه گذشته برای پیشبرد موضوع هسته‌ای ایران را از دست خواهد داد. رییس جمهور جدید ایران نمی‌تواند به خواست یکباره خود موضع هسته‌ای ایران را تغییر دهد. اما او می‌تواند با ایجاد اجماع میان بازیگران سیاسی با نفوذ و نزدیک به رهبر ایران، استراتژی‌ای را در پیش بگیرد که می‌توان به آن نام استراتژی «تصمیم سازی" داد.

این استراتژی حول محور تلاش برای " آماده سازی " فضا برای اتخاذ یک تصمیم خاص خواهد بود و این «آماده سازی» می‌تواند از طریق راههای گوناگونی ایجاد شود.

در ادامه این گزارش آمده است: «6 نفر از ۱۳ عضو شورای عالی امنیت ملی که در مورد پرونده هسته‌ای ایران تصمیم می‌گیرند، توسط رییس جمهور انتخاب می‌شوند و تحت نظارت مستقیم رییس جمهور قرار دارند. بنابراین می‌توان به صورت هوشمندانه این کانال‌ها را به نوعی هماهنگ کرد تا بتوانند قبل از جلسات مشورتی زمینه برای تصمیم گیری نهایی را آماده سازند. این به اصطلاح " کانالهای عمل" در اغلب موارد می‌توانند رویه آیت الله خامنه‌ای و مشاوران نزدیک او را نیز تحت تاثیر قرار دهند و مانع از حق وتوی رهبر ایران بر این تصمیمات شوند."

برای گرفتن تاییدیه رسمی آیت الله خامنه‌ای در قبال یک رویکرد خاص این " کانالهای عمل" باید هماهنگ شده و سپس در طول جلسات فشار خود را به رهبر ایران وارد کنند و بدین ترتیب شانس تایید شدن این نظرات بسیار بالا می‌رود.

نشنال اینترست در ادامه مدعی شده است:" روحانی به خوبی با این هنر آشناست. هنگامی که او مذاکره کننده ارشد هسته‌ای بود، به طور موثری همین سیاست را به عنوان دبیر این شورا اجرا کرده بود. و سپس خود را با قوه مجریه آن زمان برای پیشبرد این سیاست‌ها هماهنگ می‌کرد. تجربه طولانی روحانی در همکاری نزدیک با رهبر ایران باعث می‌شود او گزینه منحصر به فرد و مناسبی برای مدیریت چشم انداز پیش روی آیت الله خامنه‌ای باشد.

یکی دیگر از رویکردهای روحانی در پیشبرد این سیاست باید توجه به مسایل سیاسی در داخل ایران باشد. او در این باره معتقد است که «زمانی که اختلافات داخلی زیاد باشد، تصمیم گیر برای مقامات ما سخت شده و طرف خارجی نیز در مذاکرات کمتر به ما اعتماد می‌کند."

گری سیک: رهبر ایران به رای و خرد جمعی احترام می گذارد 

رویترز نیز هفته گذشته با همین نگاه به سمت تحلیل چگونگی تصمیم‌گیری رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره پرونده هسته ای رفت و دراین باره نوشت:" باراک اوباما با اعتقاد به این مسئله که مسئول اصلی پرونده هسته‌ای ایران آیت الله خامنه ایست و نه رییس جمهور، دو بار به او نامه نوشت. و جوابی در قبال این نامه ها دریافت نشد اما برخی در داخل ایران بر این باروند که رهبر عالی ایران، همیشه تصمیمات حاصل از خرد جمعی را می‌پذیرد.» علی اصغر رمضانپور معاون سابق وزارت ارشاد ایران دلایل بی‌اعتمادی آیت الله خامنه‌ای به غرب و خط قرمزهای او در برخورد غرب با برنامه هستهای ایران را برشمرد و گفت: «از زمانی که رهبری ایران بر عهده آقای خامنه‌ای سپرده شد، ایشان معتقد بود که در مورد موضوعات اجرایی، دولت باید انعطاف پذیر باشد و به تصمیمات در این خصوص احترام می گذارد."

گری سیک عضو سابق شورای امنیت ملی امریکا نیز در گفت‌و‌گو با رویترز گفته است: " آیت الله خامنه ای دیکتاتور نبوده و بدنبال تحمیل نظر خود نیست، اما شکی در این زمینه وجود ندارد که در برخی موضوعات خاص مانند برنامه هسته‌ای حرف آخر را او می‌زند.

ایشان با دقت به تمام مسایلی که گفته می‌شود و از پیش نیز گفته شده گوش می‌کند و تصمیم آخری که می‌گیرد بعد از نظرسنجی نهایی صورت می‌گیرد و بیشتر ساختاری ائتلافی از بین مسایل گفته شده دارد تا اینکه سیاست آخر را مستقیما دیکته کند."

رویترز در ادامه می نویسد: نظر آقای خامنه‌ای که در صحبت‌های عمومی‌اش بیان می‌شود این است که حتی اگر ایران تمام فعالیت‌های هسته‌ای را نیز تعلیق کند و دست از برناه هسته ای‌اش بردارد، ایالات متحده به دنبال تغییر رژیم می‌رود و برنامه هسته‌ای تنها بهانه است.

البته دلایل خوبی هم برای این دیدگاه در رفتار امریکا وجود دارد. با وجود اینکه اوباما در سال ۲۰۰۹ که رییس جمهور ایالات متحده شد، اعلام کرد دستش را برای دوستی به طرف ایران دراز می‌کند، اما در ‌‌نهایت به عملکردی رسید که به قول دولتمردانش سخت‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران به اجرا گذاشت.

گری سیک معتقد است " روحانی یکی از افراد داخل نظام است و مطمئنا نسبت به وقایعی که در داخل ایران اتفاق می‌افتد، ناشیانه عمل نمی‌کند. به نظر می‌رسد او به شدت محتاطانه پیش می‌رود او گامهای آرامی بر می‌دارد و از سیاست‌های رهبر ایران دفاع می‌کند. این سیاستی خوب و راهی هوشمندانه برای پیش بردن اهداف اوست."

بی‌بی‌سی نیز در گزارشی با بیان اینکه روی کار آمدن حسن روحانی آخرین فرصت انجام شدن مذکره بین ایران و امریکا است، این بار به جای دنبال کردن سیاست «حاکمیت دوگانه» که از سال‌ها پیش توسط دولت امریکا و عوامل داخلی آن‌ها انجام گرفته و شکست خورده بود، به روحانی پیشنهاد کرده است خود را به رهبر ایران بیش از پیش نزدیک کند تا بتواند ایشان را قانع سازد در خصوص حقوق هسته‌ای ایران ملاحظات دیگری داشته باشد و در عین حال پیشنهاد می‌دهد برای تاثیر گذاری و موفقیت مذاکره‌های ایران و امریکا، ایالات متحده هم باید از برخی تحریم‌ها بگذرد و حقوق هسته‌ای ملت ایران را نیز تا حدودی به رسمیت بشناسد تا این روند با موفقیت همراه باشد.

 سی‌ان‌ان راجع به رهبر انقلاب چه می گوید؟

در ادامه سیاست رسانه ای پرداختن به شخصیت رهبر معظم انقلاب در رسانه های غربی، شبکه خبری سی ان ان نیز در برنامه تحلیل سیاسی فرید زکریا، کارشناس برجسته خاورمیانه، به طور مفصل به اخبار و تحلیلها راجع به شخصیت رهبر ایران اشاره می شود .

ترجمه صحبتهای فرید زکریا که در فیلم نیز بیان شده، در زیر آمده است :

" بینوایان ویکتور هوگو بهترین رمانی است که در طول تاریخ نوشته شده است من بار‌ها و بار‌ها گفته‌ام که بروید این کتاب را مطالعه کنید. بینوایان کتاب جامعه‌شناسی است، کتاب تاریخ و کتاب انتقادی است. کتابی الهی است؛ کتابی راجع به عشق و احساسات."

چه کسی این جملات را گفته است؟ این جملات را رییس جمهور فرانسه نگفته است و در واقع این صحبت متعلق به هیچ کدام از روسای جمهور غربی نیز نیست. این کلمات متعلق به مردی است که غرب او را دشمن قسم خورده خود می‌شناسد؛ آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر عالی ایران. این گفته آیت الله علی خامنه‌ای یکی از بخشهای مهم مقاله اخیر مجله فارین افیرز است که توسط اکبر گنجی، مخالف نظام ایران نوشته شده است.

او بیان می‌کند که آیت الله خامنه‌ای معتقد است رمان‌ها، تصویری از اعماق درون جوامع غربی ارائه می‌دهند. رهبر عالی ایران رمانهای «خوشه‌های خشم»، «کلبه عمو تام» و بسیاری از کتابهای منتشر شده در سراسر دنیا را مطالعه کرده است.

مقاله گنجی که در سایت سی ان ان نیز به طور کامل به آن پرداخته شده است، طریقه نگاه به قدرتمند‌ترین مرد ایران را تسهیل می‌کند.

به یاد داشته باشید که {آیت الله} خامنه‌ای از ابتدای انقلاب در ایران دارای قدرت بوده است. زمانی که ایران در سال ۱۹۷۹ انقلاب کرد و ایرانیان شاه را که تحت حمایت امریکایی‌ها بود، سرنگون کردند. علی خامنه‌ای یکی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی بود. او در سال ۱۹۸۱ رییس جمهور ایران شد و بعد از آن در سال ۱۹۸۹ رهبر عالی ایران شد و کنترل کامل ارتش و نیروهای دفاعی و قوا را در دست گرفت.

گنجی رهبر ایران را اینگونه توصیف می‌کند: کسی که در طول دوران فعالیت خود بیشترین دشمنی را با غرب و به خصوص ایالات متحده داشته است.

{آیت الله} خامنه‌ای در جوانی به دلیل فعالیت‌های آموزشی و اسلامی در جامعه معروف بود. ایشان نویسنده کتاب‎های اسلامی بود و در عین حال کتاب‎هایی را هم در مورد امریکا نوشت و ایالات متحده را به عنوان کشوری امپریالیست با رفتارهای غیر اخلاقی توصیف کرد.

{آیت الله} خامنه‌ای به این مسئله اشاره کرده است که ایران به صورت دموکراتیک دولت محمد مصدق را انتخاب کرد و مصدق ضد امریکایی نبود و در حقیقت به دنبال حمایت امریکا برای از بین بردن رابطه استعماری انگلستان در ایران بود. اما امریکا و انگلستان کودتا علیه مصدق را ۶۰ سال پیش برنامه ریزی کردند. زمانی که رژیم شاه تحت حمایت امریکا به ایران بازگشت، این مسئله از نظر {آیت الله} خامنه‌ای اقدامی بود که غرب در ایران اجرا کرد.

تمام کتابهایی که ایت الله خامنه‌ای دوست دارد کتاب‎هایی انتقادی نسبت به جامعه غرب است؛ خیابان‎هایی پر از فقر، امریکایی‌های خشمگین و جنگ‌ها با بومیان امریکا.

توجه ایشان به رمان‎های ذکر شده اتفاقی نیست. تمام این انتقادات توسط خود غربی‌ها صورت گرفته است؛ کسانی که شهرتشان را به خاطر همین تلاش‌ها و انتقادات به دست آورده‌اند. در تصویری که گنجی از رهبر ایران به نمایش می‌گذارد، نشان داده شده است آیت الله خامنه‌ای طی سال‎های اخیر، نظر خود نسبت به غرب را ملایم‌تر کرده است ایشان فرهنگ غرب را به خاطر پیشرفت‌های علمی، ابداعات و اختراعات و حتی سخت کار کردن مردمانش می‌ستاید. ایشان با این حال هنوز هم معتقد است اسلام دست بر‌تر را در این زمینه دارد چرا که غرب بیش از حد به دنیا‌گرایی پرداخته است اما در عین حال معتقد است در همین مسئله نیز درس‎هایی است که ایران می‌تواند از غرب بیاموزد.

به نظر می‌رسد {آیت الله} خامنه‌ای مردی است که به دلیل مطالعات تاریخی و درس‎های سیاست اسلامی و تجارب شخصی از کشورش به غرب اعتماد ندارد. از سوی دیگر تصویری که از ایشان به نمایش گذاشته شده است، نشان می‌دهد ایشان مردی باهوش، پیچیده و انسانی تحصیلکرده و آگاه است. او مرد تصمیم‌های عجولانه و اقدامات بدون تعقل نیست.

غرب به دنبال چیست ؟

 پیش کشیده شدن بحث جدید پرداختن به شخصیت و زندگینامه رهبر معظم انقلاب در این برهه حساس تاریخی که بیشترین فشارها بر ایران وارد می شود تا دولتمردان جمهوری اسلامی از حقوق حقه ملت ایران در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای دست بردارند، به کارگیری نوع جدیدی از سیاست تبلیغی در قبال جمهوری اسلامی ایران است. دیدگاهی که در وهله اول به دلایل بی اعتمادی رهبر معظم انقلاب به امریکا پرده بر می دارد و تلویحا از دولت اوباما می خواهد شرایط برای اعتماد ایران و امریکا به یکدیگر را با برداشتن تعدادی از تحریم ها بردارد و در عین حال در داخل ایران نیز سعی دارد نشان دهد تنها راه معامله غرب با تهران تلاش برای تاثیر گذاری بر تصمیمات رهبر انقلاب و ایجاد نرمشی جدید در مذاکرات گروه 1+5 است .

نرمشی که مراد از آن عقب نشینی ایران از مواضع هسته ای بوده و نقطه مقابلی که برای آن تعریف می‎شود، افزایش فشار غرب و به خصوص امریکا است. سیاستی که از همان روزهای ابتدایی روی کار آمدن دولت حجت الاسلام حسن روحانی به دقت در کاخ سفید و کنگره طراحی شده و به پیش می رود .

/ 2 نظر / 44 بازدید
عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/node/13693 ما را از بروزرسانی خود آگاه و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir یا علی

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" "رهبر عالی ایران دیکتاتور نیست" با آدرس:http://harfeto.ir/?q=node/15124 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت حرف تو به شما: "پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله): آن كس كه سربار ديگران شود، و آن كس كه نان خورانِ (عائله) خود را تأمين نكند، ملعون است، ملعون." یا علی