ده روز در همین نزدیکی ...

روایت اول/ چشم بصیرت

شخصی به امام صادق (ع) عرض کرد: مردم برای کسی که مرده، بعد از کشته شدنش به نوحه گری می نشینند ولی می بینم که شما و شیعیانتان از اول ماه، مجلس سوگواری برای امام حسین (ع) بر پا می کنید !

حضرت فرمودند: ای مرد، هنگامی که هلال ماه محرم دیده می شود ملائکه پیراهن امام حسین (ع) را باز می کنند، در حالی که آن پیراهن از ضربت شمشیر ها پاره پاره و به خون آغشته و رنگین است، پس ما و شیعیانمان آن را با چشم بصیرت ، نه با چشم سر می بینیم و اشکهایمان سرازیر می شود ...

روایت دوم/ یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما ...

 حضرت رضا(ع) فرمودند: ای پسرشبیب! محرم ماهی بود که اهل جاهلیت در زمان گذشته ظلم و قتال را در این ماه حرام می‌دانستند برای احترام این ماه، نام این ماه محرم الحرام است. پس این امت حرمت این ماه را نشناختند، حرمت پیامبرخدا را ندانستند، در این ماه با ذریه پیامبر قتال کردند و زنان ایشان را اسیر نمودند و اموالشان را به غارت بردند پس خدا اینها را هرگز نیامرزد. سپس فرمود: ای پسرشبیب اگرگریه می کنی برای حسین بن علی بن ابی طالب(ع) گریه کن که او را مانند گوسفندی ذبح کردند و با هجده نفر از اهل بیتش شهید نمودند درحالی که هیچ یک ازآنها در روی زمین شبیه و مانندی نداشتند.

سپس حضرت فرمودند: به تحقیق گریستند برای شهادت حسین(ع) آسمان های هفتگانه و زمین ها. به تحقیق چهار هزار ملک برای نصرت و یاری حضرت حسین(ع) اجازه خواستند تا به زمین بیایند و آمدند اما آن هنگام که رسیدند امر شهادت تمام شده بود. این چهار هزار ملک مأموریت پیدا کردند در کنار قبر آن حضرت باشند، شب و روز پیوسته با موی ژولیده، گرد آلود و غبار گرفته مشغول عزاداری هستند تا ظهور حضرت مهدی"عج " و تا وقتی که حضرت ظهور کند. پس این چهار هزار ملک از یاوران حضرت مهدی(ع) هستند و شعارشان در هنگام نبرد " یا لثارات الحسین(ع) " است، یعنی ما خون خواهی از ابی عبدالله می‌کنیم.

حضرت در ادامه فرمود: ای پسر شبیب! خبر داد مرا پدرم از پدرش، از جدش که چون جدم حسین(ع) را شهید کردند از آسمان خون وخاک سرخ بارید. اگر گریه می کنی بر حسین(ع) گریه کن که تا آب دیده بر روی صورت تو جاری شود خدای متعال تمام گناهان صغیره و کبیره تو را می‌آمرزد. خواه اندک باشد یا بسیار. ای پسر شبیب! اگر می‌خواهی خدا را ملاقات کنی در حالی که هیچ گناهی برای تو نباشد پس امام حسین(ع) را زیارت کن. اگر می‌خواهی در غرفه عالیه بهشت ساکن شوی، با رسول خدا و ائمه طاهرین(ع) باشی، پس قاتلان حسین(ع) را لعنت کن. اگر می‌خواهی مثل ثواب شهدای کربلا را داشته باشی، هر گاه که مصیبت آن حضرت را یاد می‌کنی بگو: " یا لیتنی کنت معکم فافوز فوزا عظیما " و اگر می‌خواهی در درجات عالیه بهشت با ما باشی، برای اندوه ما اندوهناک و برای شادی ما شاد باش .

روایت سوم/آداب نوشیدن آب

امام صادق (ع) می فرماید: هر بنده که آب بخورد و امام حسین (ع) و اهلبیت او را یاد کند و لعنت کند کشندگان آن حضرت را ، حق تعالی صد هزار حسنه برای او بنویسد و صد گناه از او بیندازد و صد هزار درجه برای او بلند کند و چنان باشد که صد هزار بنده آزاد کرده و حق تعالی در قیامت او را خوشحال کند. 

روایت چهارم/اندوه محرم  

امام رضا (ع) می فرماید : چون ماه محرم فرا می رسید، پدرم خندان دیده نمی شد و از روز اول تا روز دهم محرم ، روز به روز غم و اندوهش زیادتر می گردید و روز عاشورا ، اوج مصیبت و اندوه و گریه او بود و پیوسته می فرمود: امروز روزی است که حسین (ع) کشته شد. 

روایت پنجم/گریه بر حسین (ع)

امام رضا (ع) می فرماید : روز عاشورا، چشمهای ما را زخمی کرد، دلهای ما را سوزاند، اشکهای ما را روان ساخت و عزیزان ما را خوار کرد. و سرزمین کربلا تا روز قیامت برای ما سختی و بلا به جای گذاشت : پس بایستی گریه کنند بر مثل حسین (ع) گریه کنند و بدانید که گریستن بر حسین (ع) گناهان بزرگ را می ریزد.

روایت ششم/شیرین تر از عسل

در زیارت ناحیه خطاب به حضرت قاسم بن الحسن (ع) آمده است : درود بر قاسم که شمشیر بر فرقش وارد شد و زره اش را به غارت بردند. حسین مانند باز شکاری خود را به او رسانید در حال جان دادن که پاها را بر زمین میساید.

فرمود: از رحمت خدا دور باد آن مردمی که تو را کشتند، در قیامت جد و پدرت دادخواه آنان باد !

درود خدا بر او که شربت مرگ در راه خدا برایش شیرین تر از عسل بود. 

روایت هفتم /شبیه ترین به پیامبر (ص)

امام حسین (ع) در باره علی اکبر می فرماید: والله اگر پروردگار ده ها فرزند پسر به من عنایت کند نام همه آنها را " علی " می گذارم و اگر ده ها فرزند دختر به من عطا نماید نام همه آنها را نیز " فاطمه " می گذارم. ای قوم، شما شاهد باشید، پسری را به میدان می فرستم که شبیه ترین مردم از نظر خلق و خوی و منطق به رسول الله (ص) است. بدانید ! هر زمان ما دلمان برای رسول الله (ص) تنگ می شد نگاه به وجه این پسر می کردیم.

روایت هشتم /پسرم عباس !

در محشر، پیامبر (ص) به برادرش علی می فرماید: به همسرت فاطمه بگو برای شفاعت امت در این فزع اکبر چه دارد؟ آن بانو در جواب می فرماید: "یا علی، کفانا لاجل هذا المقام البدان المقطوعتان من ابنی العباس" " ای علی جان: برای ما در مقام شفاعت دو دست بریده پسرم، عباس کافی است.

یا کاشف الکرب عن وجه الحسین (ع) ...

روایت نهم /بغضنا لابیک !

حضرت روز عاشورا فرمودند: و ای بر شما ! آیا مرا به خاطر اینکه سنتی را تبدیل کرده ام میکشید؟ یا به سبب جرمی که مرتکب شده ام؟ و یا به خاطر حقی که آنرا واگذارده ام؟ در جواب آن بزرگوار پاسخ دادند: " بغضنا لابیک -به جهت دشمنی و کینه ای که با پدرت داریم تو را میکشیم "

روایت دهم /عقیلة العرب

روزی چبرئیل نزد رسول خدا (ص) آمد، در حالی که گریه میکرد، رسول خدا (ص) از علت گریه پرسیدند، عرض کرد: این دختر (زینب "س") از آغاز زندگی تا پایان عمر، همواره با بلا و رنج دست به گریبان خواهد بود، گاهی به درد فراق شما مبتلا شود، زمانی دستخوش ماتم مادرش و سپس ماتم مصیبت چانسوز پدر و برادرش، و از این مصائب دردناک تر و افزون تر اینکه به مصائب چانسوز کربلا گرفتار شود، به طوری که قامتش خمیده شود، و موی سرش سفید گردد... 

/ 7 نظر / 26 بازدید
درانتظار مهدی

به نام خداي مهربانترين آرزو بدینوسیله به اطلاع کلیه وبلاگ نویسان مهدی یاور می رساند که ثبت نام دوره چهارم حلقه وصال از تاریخ 92/7/1 آغاز و تا پايان آبان ماه ادامه دارد و شما مهدی یاوران عزیز می توانید پس از عضویت در این حلقه کار خود را با محوریت موضوعات زیر آغاز کنید: 1. خانواده و تربیت مهدوی 2. اتصال بیداری اسلامی به مهدویت 3. موضوع آزاد مهدوی: امید و انتظار، راه های دوستی با امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) جهت ثبت نام جشنواره اخرین امید به ادرس http://akharinomid.ir/ مراجعه کنید. یامهدی [گل]

عمارنامه

سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/node/19296 ما را از بروزرسانی خود آگاه و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir یا علی

حرف تو

سلام تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو" " ده روز در همین نزدیکی ... (روایت اول و دوم) " با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/17252 در این سایت انتشار یافت. چشم به راه مطالب خوب شما هستیم. هدیه سایت حرف تو به شما: "امیرالمؤمنین (علیه‌السلام):به خوبى فرمان ده تا اهل آن باشى؛ زيرا تماميّت و كمال كارها نزد خداوند تبارك و تعالى امر به معروف و نهى از منكر است." یا علی

نخستین پایگاه خبری تخصصی مسابقات اینترنتی، فارسي مچ؛ ویژه مسابقه دوستانی است که نمی دانند آخرین مسابقات موجود را در کجا و چگونه پیدا نمایند، شما عزیزان فقط کافی است روزی چند بار به فارسی مچ رجوع کرده و آخرین اخبار مسابقات را به صورت کاملا به روز دریافت نمایند. در این سایت می توانید از آخرین مسابقات در موضوعات زیر مطلع شوید. مسابقات وبلاگ نویسی مسابقات مذهبی مسابقات هنری مسابقات ادبی مسابقات شعر مسابقات مقاله نویسی جشنواره های وبلاگ نویسی مسابقات كتابخواني مسابقات پيامكي مسابقات مناسيتي با مراجعه به اين سايت مي توانيد در عين بالا بردن اطلاعات عمومي و سطح سواد خود با شركت در مسابقات معرفي شده جوايز بيشماري را نيز كسب نماييد http://www.farsimatch.ir

مهم نیست ...

عده ای آدمیزاد با قطاری که یکجا ایستاده کاری ندارند / همین که قطار راه افتاد و سرعت گرفت هر چی دم دستشون بیـاد میندازن ... ما را بشمــار !

یا حسین

سلام خوب هستید ؟بسیار قشنگ بود خوشحال میشم در مدیریت وبلاگ کمکتون کنم چون به مباحث اینچنینی علاقه مندم.بااحترام

امیر

پسر جان عجب دست به قلمی داری..خدا تورا حفظ کند ماشاءالله حقا که خوش بحال پدرت که پسری دارد که اربابش حسین است..